Ortaklaşa

Hibe Programı

Ortaklaşa Hibe Programı, Türkiye’de kültür-sanat alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ve belediyeler arasındaki diyaloğu ve işbirliklerini geliştirmeyi amaçlıyor. Hibe programının 3 öncelikli hedefi bulunuyor:

  • Kültür-sanat alanındaki diyalog ve işbirliklerini belediyeler ve STK’lar arasında ortak uygulamalarla geliştirmek
  • STK’lar ve belediyeler için çalışan kültür profesyonellerini, kültür politikası ve kültür yönetimi alanlarında güçlendirmek
  • Katılımcı yerel kültür politikası yapma süreçlerini teşvik etmek

Proje çağrılarına, sivil toplum örgütlerinin en az bir belediyeyi ortak alarak, beraber başvurmaları bekleniyor. Projelere özel sektörün, üniversitelerin, kent konseylerinin, belediye birliklerinin, Kültür ve Turizm İl/İlçe Müdürlüklerinin ve sosyal girişimlerin iştirakçi olarak dahil edilmeleri mümkün ve program tarafından teşvik ediliyor.

Ortaklaşa Hibe Programı’nın ilk hibe çağrısı 24 Nisan 2023 tarihinde gerçekleştirildi.  12 Temmuz 2023 tarihine kadar açık kalan çağrı süresince, hibe programı hakkında bilgilendirme, programa yönelik soruların yanıtlanması ve hibe programına başvuru yapmak isteyen sivil toplum kuruluşlarıyla belediyeleri bir araya getiren üç çevrimiçi etkinlik düzenlendi.

Ortaklaşa Hibe Programı birinci dönem hibe çağrısına yedi bölge 33 şehirden toplam 121 başvuru gerçekleşti. 10’u büyükşehir belediyesi olmak üzere 16 şehir ve 71 ilçe belediyesi programa başvuru yaptı. Bağımsız jüri tarafından değerlendirilen başvurular sonucunda dört proje hibe almaya hak kazandı.

I. Açık Çağrı Dönemi’nde hibe alan sivil toplum kurumları:

  – Teos Kültür Sanat – KONSERVE: Kentlerarası Misafir Sanatçı Programı Ağı

  – Puruli Kültür Sanat Derneği – Çekirdek Eskişehir 

  – Gola (Yayla) Kültür Sanat Derneği – Demir Elma Festivali

  – Önce Çocuklar Derneği – Adıyaman Kömür I. Çocuk ve Gençlik Festivali

Ortaklaşa Hibe Programı 2. açık çağrıları Nisan 2024’te açılacak. İkinci hibe çağrısı açılış tarihi, başvuru koşulları ve teknik detayları hakkında bilgilendirmeleri internet sayfasındaki duyurular kısmından ve sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek. 

Duyurular

Çekirdek Eskişehir ekibi, Eskişehirli paydaşlarla saha çalışmasında bir araya geldi

Çekirdek Eskişehir projesinin paydaşları 8-9-10 Şubat 2024 tarihlerinde Eskişehir'de saha çalışmasında bir araya geldi

Kültür Politikaları Belgesi Hazırlık Çalıştayı

“Demir Elma Çok Ortaklı Bir Festival Tasarımı” kapsamında düzenlenen “Kültür Politikaları Belgesi Hazırlık Çalıştayı” 26 Ocak'ta gerçekleşti.

Demir Elma Okulu için Artvin’deydik

Kasımın son haftasında Ortaklaşa Hibe Programı tarafından desteklenen Demir Elma Festivali’nin ilk hazırlıkları için Borçka’daydık.

Duyurular

Türkiye’de Yerel Kültür Ekosistemi Raporu

Ortaklaşa kapsamında gerçekleşen bir yıllık saha araştırmasının sonucunda ortaya çıkan 11’inci kültür politikaları raporu Türkiye’de Yerel Kültür Ekosistemi başlığıyla yayımlandı.

Ortaklaşa Hibe Programı I. Açık Çağrı Döneminde Desteklenecek Projeler Açıklandı.

Türkiye genelinde, kültür ve sanatın farklı disiplinlerine odaklanan, yerel kültür politikalarının geliştirilmesine katkı sağlayacak 4 proje, 11 Milyon TL’lik desteğe hak kazandı

Birinci Açık Çağrı Döneminde Desteklenecek Projeler 20 Eylül’de Açıklanacak!

Ortaklaşa Hibe Programına Türkiye genelinden 121 proje başvurdu.