Çevrimiçi ve yüz yüze buluşmalar hayata geçirilecek

İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları Departmanı, 2010 yılından bu yana Türkiye’de kültür politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla sürdürdüğü yerel, ulusal ve uluslararası ölçekteki faaliyetlerinden elde ettiği deneyimle Ortaklaşa Öğrenme Programı’nı tasarlıyor. Çevrimiçi ve yüz yüze gerçekleştirilecek farklı modüllerden oluşacak program, yerelde katılımcı kültür politikalarının oluşturulmasında çeşitliliği, eşitliği, kapsayıcılığı kucaklayan çözümlere ve önerilere odaklanacak. Proje kapsamındaki araştırmanın sonuçlarına göre şekillenecek öğrenme programının, kültür politikaları, kültür yönetimi, yerel kültürel planlama, kültürel çoğulculuk, kültüre katılım, kültür-sanatın sosyal ve ekonomik etkisi, kamusal alanda sanat, toplumsal cinsiyet eşitliği ve ekolojik dönüşüm için kültür-sanat gibi temalar etrafında tasarlanması planlanıyor.

Ortaklaşa Öğrenme Programı, proje iştirakçisi Marmara Belediyeler Birliği tarafından iki yılda bir gerçekleştirilen Marmara Urban Forum’un (MARUF) 2023 ve 2025 edisyonlarında düzenlenecek oturumlarla ilgili herkesin katılımına da açılacak.

2025 yılının sonunda, bu kapsamlı projenin deneyimlerini daha geniş kitlelerle paylaşmak ve üç yıl boyunca ortaklaşa üretilen fikirleri Türkiye’nin her yerinden kültür profesyonelleri ile tartışmak üzere İstanbul’da bir kapanış etkinliği düzenlenecek. Bu etkinlik, proje süresince ilişki kurulan tüm paydaşları (kültür-sanat profesyonelleri, yerel yönetim temsilcileri, yerel ve ulusal STK temsilcileri, bürokratlar, akademisyenler, gazeteciler…) bir araya getirecek. Ayrıca sahadan elde edilen veriler ve gerçekleştirilen projelerden edinilen deneyimlerle yerelde katılımcı kültür politikalarına dair somut öneriler içerecek bir politika metni ve yol haritası da kamuoyuyla paylaşılacak.

İlgili Haberler

Çekirdek Eskişehir ekibi, Eskişehirli paydaşlarla saha çalışmasında bir araya geldi

Çekirdek Eskişehir projesinin paydaşları 8-9-10 Şubat 2024 tarihlerinde Eskişehir'de saha çalışmasında bir araya geldi

Türkiye’de Yerel Kültür Ekosistemi Raporu

Ortaklaşa kapsamında gerçekleşen bir yıllık saha araştırmasının sonucunda ortaya çıkan 11’inci kültür politikaları raporu Türkiye’de Yerel Kültür Ekosistemi başlığıyla yayımlandı.

Kültür Politikaları Belgesi Hazırlık Çalıştayı

“Demir Elma Çok Ortaklı Bir Festival Tasarımı” kapsamında düzenlenen “Kültür Politikaları Belgesi Hazırlık Çalıştayı” 26 Ocak'ta gerçekleşti.