Çevrimiçi ve yüz yüze buluşmalar hayata geçirilecek

İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları Departmanı, 2010 yılından bu yana Türkiye’de kültür politikalarının geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla sürdürdüğü yerel, ulusal ve uluslararası ölçekteki faaliyetlerinden elde ettiği deneyimle Ortaklaşa Öğrenme Programı’nı tasarlıyor. Çevrimiçi ve yüz yüze gerçekleştirilecek farklı modüllerden oluşacak program, yerelde katılımcı kültür politikalarının oluşturulmasında çeşitliliği, eşitliği, kapsayıcılığı kucaklayan çözümlere ve önerilere odaklanacak. Proje kapsamındaki araştırmanın sonuçlarına göre şekillenecek öğrenme programının, kültür politikaları, kültür yönetimi, yerel kültürel planlama, kültürel çoğulculuk, kültüre katılım, kültür-sanatın sosyal ve ekonomik etkisi, kamusal alanda sanat, toplumsal cinsiyet eşitliği ve ekolojik dönüşüm için kültür-sanat gibi temalar etrafında tasarlanması planlanıyor.

Ortaklaşa Öğrenme Programı, proje iştirakçisi Marmara Belediyeler Birliği tarafından iki yılda bir gerçekleştirilen Marmara Urban Forum’un (MARUF) 2023 ve 2025 edisyonlarında düzenlenecek oturumlarla ilgili herkesin katılımına da açılacak.

2025 yılının sonunda, bu kapsamlı projenin deneyimlerini daha geniş kitlelerle paylaşmak ve üç yıl boyunca ortaklaşa üretilen fikirleri Türkiye’nin her yerinden kültür profesyonelleri ile tartışmak üzere İstanbul’da bir kapanış etkinliği düzenlenecek. Bu etkinlik, proje süresince ilişki kurulan tüm paydaşları (kültür-sanat profesyonelleri, yerel yönetim temsilcileri, yerel ve ulusal STK temsilcileri, bürokratlar, akademisyenler, gazeteciler…) bir araya getirecek. Ayrıca sahadan elde edilen veriler ve gerçekleştirilen projelerden edinilen deneyimlerle yerelde katılımcı kültür politikalarına dair somut öneriler içerecek bir politika metni ve yol haritası da kamuoyuyla paylaşılacak.

İlgili Haberler

Ortaklaşa Hibe Programı Ortak Arama Etkinliği 12 Haziran’da

Etkinlik 12 Haziran 2023’te 10:30-16:00 saatleri arasında düzenlenecek.

Ortaklaşa Hibe Programı Bilgilendirme Toplantısı Soru Cevap Oturumu Yayımlandı.

Ortaklaşa Hibe Programı'nın 28 Nisan'da gerçekleştirilen ilk bilgilendirme toplantısını çevrimiçi izleyebilirsiniz.

Ortaklaşa Hibe Programı Çevrim içi Soru – Cevap Oturumu 22 Mayıs’ta

Ortaklaşa Hibe Programı - Çevrimiçi Soru - Cevap Oturumu 22 Mayıs Pazartesi günü 11.00'de çevrimiçi olarak gerçekleşecek.